Jaki kurs warto zrobić

Jaki kurs warto zrobić, aby znaleźć dzisiaj dobrą pracę – kilka pomysłów, które naprawdę się opłacają

Według ostatniego raportu LinkedIn Learning, gospodarka przeżywa obecnie rewolucję w zakresie podnoszenia i zmiany kwalifikacji. Już teraz obserwujemy, jak wiele najlepiej płatnych zawodów we współczesnej gospodarce staje się „superpracami”. Wymagają od pracowników szerokiego zakresu umiejętności. Rekrutacja oparta na umiejętnościach już teraz wypiera stare metody zatrudniania oparte na referencjach, do których się przyzwyczailiśmy.

W rezultacie pracodawcy lekceważą tradycyjne kwalifikacje, takie jak tytuły naukowe uzyskane na uczelniach. Co jednak zastanawiające, koszty studiów wyższych wciąż rosną. Studia na najlepszych uniwersytetach , takich jak Uniwerystet Warszawski czy Uniwerstet Jagieloński, kosztują średnio 7000 złotych za rok nauki. Ogólny koszt studiów wzrósł o 25% w ciągu ostatnich 10 lat. Poniżej przeczytasz jakie kursy warto zrobić w dzisiejszych czasach, jako alternatywę zamiast studiów albo dodatkową naukę.

Jaki kurs warto zrobić

Zamiast oceniać stopnie naukowe i referencje, pracodawcy koncentrują się obecnie na sprawdzaniu, czy kandydaci posiadają niezbędny zestaw kompetencji, aby dobrze się rozwijać na danym stanowisku. Innymi słowy – czy kandydaci nabyli umiejętności potrzebne do osiągnięcia sukcesu na danym stanowisku.

Praktycznie wszystkie najbardziej pożądane umiejętności we współczesnej gospodarce to umiejętności, których można nauczyć się przez Internet. Dzięki samouczkom wideo, bezpłatnym kursom online oraz programom certyfikacji online możesz skierować swoją ścieżkę kariery w dowolnie wybranym kierunku. W ten sposób możesz czerpać korzyści z rewolucji podnoszenia i zmiany kwalifikacji.

Grafika przedstawiająca kurs online
Źródło: Pixabay

Oto 9 najbardziej wartościowych umiejętności, których warto nauczyć się online:

  • Blockchain
  • Nauka o danych i analiza danych
  • Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO)
  • Programowanie
  • Copywriting
  • Projektowanie graficzne
  • Adobe photoshop
  • Inwestowanie.

Blockchain

W skrócie, blockchain to otwarta, rozproszona księga, która umożliwia weryfikację transakcji między dwiema stronami w sposób niemożliwy do zhakowania, przejrzysty i trwały. Słowo „blockchain” zostało spopularyzowane przez eksplozję kryptowalut w XXI wieku. Jednak praktyczne zastosowania technologii blockchain wykraczają daleko poza waluty wirtualne.

Technologie blockchain są już wykorzystywane w wielu branżach. Według Business Insider Intelligence, globalne wydatki na blockchain w branży opieki zdrowotnej mają rosnąć z 7-letnim CAGR wynoszącym 70,5%. Innym przykładem jest Światowy Program Żywnościowy, który wykorzystuje technologie blockchain do śledzenia dystrybucji żywności wśród dziesiątek tysięcy uchodźców.

Blockchain ma potencjał, by zmienić praktycznie wszystkie współczesne gałęzie przemysłu. Firmy ze wszystkich branż prędzej czy później będą zatrudniać programistów blockchain. Dlatego jest to kolejna z najbardziej niezbędnych i wartościowych umiejętności, których można się nauczyć online.

Nauka o danych i analiza danych

Data science, „najseksowniejsza praca XXI wieku”, to jeden z najbardziej przyszłościowych i lukratywnych wyborów zawodowych, jakie można podjąć. W dzisiejszych czasach wszystkie korporacje potrzebują zespołu naukowców zajmujących się danymi, aby dotrzymać kroku konkurencji. W miarę rozwoju „big data” naukowcy, którzy są w stanie nadać sens tym wszystkim danym, będą potrzebni bardziej niż kiedykolwiek.

Nauka o danych

Ta ścieżka kariery polega na decydowaniu, jakie pytania należy zadać w odniesieniu do dostępnych danych. Najczęściej naukowcy zajmujący się danymi mają doświadczenie w programowaniu i są ekspertami w modelowaniu matematycznym.

Analiza danych

Ta ścieżka kariery polega na udzielaniu odpowiedzi na pytania postawione przez naukowców zajmujących się danymi. Analitycy danych identyfikują trendy w danych poprzez szerszą analizę statystyczną i pomagają wyciągać wnioski w szerszym zakresie.

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO)

Chociaż optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO) istnieje od około 1997 roku. Jest to umiejętność, która od czasu jej powstania wielokrotnie ewoluowała i zmieniała się. Jej istotą jest poprawa organicznego (niepłatnego) ruchu na stronie internetowej w wyszukiwarkach. Brzmi to dość prosto, ale biorąc pod uwagę ponad 200 czynników rankingowych wyszukiwarki (zakładanych, ponieważ nikt ich tak naprawdę nie zna), optymalizacja stron staje się skomplikowanym zadaniem.

Optymalizacja seo
Źródło: Pixabay

Programowanie

Podobnie jak „marketing cyfrowy”, „programowanie” jest terminem wieloznacznym. Jednak biorąc pod uwagę ogromną liczbę języków kodowania, które istnieją obecnie, konieczne stało się zebranie ich wszystkich pod parasolem „programowania”. W przeciwnym razie ten artykuł rozrósłby się do rozmiarów „najlepszych języków programowania, których należy się nauczyć”.

Ale którego języka kodowania powinieneś się nauczyć?

W 2020 roku HackerRank przeprowadził ankietę wśród ponad 100 000 inżynierów oprogramowania, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie. Chcieli się dowiedzieć, jaki język daje najlepsze zarobki. Okazało się, że Perl ma najwyższe średnie globalne wynagrodzenie w wysokości 84025,50 USD, a za nim plasują się Scala i Go.

Programowanie jest jedną z najlepszych umiejętności do nauki online, ponieważ szkoły programowania online mają tę wyjątkową zaletę, że mogą korzystać z edytorów kodu w przeglądarce podczas lekcji.

Copywriting

Copywriting zawsze odgrywał ważną rolę w świecie biznesu. Jednak wraz z upowszechnieniem się Internetu i przekształceniem wszystkich firm w wydawców w takiej czy innej formie, wzrosło zapotrzebowanie na umiejętności copywriterskie. Obecnie każda firma potrzebuje od czasu do czasu wpisu na blogu, białej księgi branżowej lub kogoś, kto raz w tygodniu wyśle promocyjną wiadomość e-mail.

Copywriterzy mogą zajmować się niemal wszystkim, ale w świecie copywritingu najtrudniejsze może być dostanie się do pracy. Podczas gdy doświadczeni copywriterzy z wieloletnim stażem mogą osiągać lukratywne dochody, rozpoczęcie pracy nie zawsze jest takie proste.

Rozwijanie umiejętności pisarskich na najwyższym poziomie wymaga czasu i wysiłku. Jeśli nie masz żadnego portfolio lub CV, w którym mógłbyś się wykazać, możesz mieć trudności ze znalezieniem pracy.

Projektowanie graficzne

Projektowanie graficzne nadal jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności projektowych, które zespoły poszukują pracowników. Ponieważ coraz więcej marek zaczyna pracować nad poprawą swojej obecności w Internecie, jedną z pierwszych rzeczy, których wymagają, jest silna tożsamość wizualna.

To właśnie wtedy często zdają sobie sprawę, że potrzebują projektanta graficznego. Kogoś, kto wie, jak wykorzystać swoją kreatywność i myślenie projektowe, aby spojrzeć daleko poza logo firmy i zobaczyć szerszy obraz spójnej strategii wizualnej marki.

Dzięki projektowaniu graficznemu firmy mogą poprawić przekaz swojej marki, zwiększyć konwersję, stworzyć materiały marketingowe i wiele więcej. Bez własnego grafika marki zazwyczaj nie mają spójnej tożsamości wizualnej. Dlatego właśnie projektowanie graficzne to umiejętność, której warto się uczyć i doskonalić w roku 2022 i później.

Jeśli chodzi o naukę projektowania graficznego, istnieje wiele kreatywnych kierunków, z których będziesz musiał wybierać. Projektowanie logo, projektowanie produktów, projektowanie czcionek, animacje – wszystkich tych umiejętności można się nauczyć online, korzystając z kursu online.

Projektowanie graficzne
Źródło: Pixabay

Adobe Photoshop

Po zrobieniu profesjonalnie wyglądających zdjęć możesz się zastanawiać, jak nadać im jeszcze wyższy poziom? Oczywistą odpowiedzią jest Adobe Photoshop (lub Adobe Lightroom). Osobiście używam programu Adobe Photoshop na co dzień do tworzenia obrazów. W tej chwili nie mogę sobie wyobrazić, jak wyglądałby mój tok pracy nad treścią bez Photoshopa.

Jeśli Ty także w jakikolwiek sposób, w jakiejkolwiek formie lub kształcie jesteś zainteresowany tworzeniem zawartości cyfrowej, nauka Photoshopa jest oczywistością. Jest to oprogramowanie o kluczowym znaczeniu dla twórców stron internetowych, projektantów graficznych, fotografów i praktycznie wszystkich kreatywnych profesjonalistów. Będąc biegłym w Photoshopie, możesz stworzyć własną firmę zajmującą się edycją zdjęć lub sprzedawać koszulki.

Inwestowanie

Inwestowanie jest prawdopodobnie jedną z najbardziej finansowo opłacalnych umiejętności, jakich możesz się nauczyć online. Jeśli myślisz, że nie masz dużych oszczędności na koncie bankowym na cele inwestycyjne, to znaczy, że myślisz o inwestowaniu w niewłaściwy sposób.

Inwestowanie to nie tylko kupowanie i sprzedawanie akcji, obligacji czy opcji pozbankowych.

Kiedy poznałem wartość inwestowania, zmieniło to moje spojrzenie na finanse. Każdy grosz w „teraźniejszości” wydawał się cenniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. I po raz pierwszy w życiu inwestowanie sprawiło, że zacząłem myśleć o przyszłości za 20, 30, a nawet 40 lat.

Inwestowanie to planowanie na przyszłość – i każdy może się z niego czegoś nauczyć. Dlatego uważam inwestowanie za jedną z najcenniejszych umiejętności, jakich można się nauczyć w formacie online.

One thought on “Jaki kurs warto zrobić, aby znaleźć dzisiaj dobrą pracę – kilka pomysłów, które naprawdę się opłacają

  1. Ja myślałam ostatnio o kursie programisty, ale nie miałam nigdy z tym nic wspólnego, i nie wiem czy to dobry pomysł? Ktoś miał podobnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Archiwum dokumentów w bibliotece Previous post Archiwizacja dokumentów – zasady. Jak poprawnie archiwizować dokumenty w firmie
Next post Pomysł na biznes kobiecy – sprawdź nasze propozycje na biznes dla mamy

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close